Archiv
A kerékpározás története
Szeptember 14-e délutánján a Beregi Múzeum kiállítóterei és a Tomcsányi-kastély udvara megtelt a kerékpározás múltja iránt érdeklődő látogatókkal, akik A kerékpározás története című új időszaki kiállításunk megnyitójára érkeztek. A megnyitón köszöntőt mondott Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke, Filep Sándor polgármester, ezt követően Hídvégi János, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum muzeológusa mutatta be az értékes gyűjteményt és foglalta össze a biciklik 200 éves múltját.
A megnyitó után bárki kipróbálhatta Karl Drais rekonstruált futógépét.
A kiállítás megtekinthető a Tomcsányi-kastélyban.
Öntőformába hozunk! - "Munkácskodás" a múzeumban
A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében, október 16-27-ig múzeumpedagógiai foglalkozásra várjuk az iskolai osztályokat, hogy megismerkedjenek a Beregi Múzeum méltán híres vasöntvény-gyűjteményével, és maguk is a mintakészítő, olvasztó vagy éppen öntőmunkás bőrébe bújjanak...
A foglalkozás időtartama: 90 perc
Érdeklődni lehet a 45/470-638-as számon, az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., vagy személyesen a Máthé-kúriában (Rákóczi út 13.).
Múzeumi süniszüret
Kedves Barátunk!
A süni a Múzeumok Őszi Fesztiváljának kabala állata, immáron 5 éve. Az évforduló alkalmából országos süniszüretre hívunk Téged egy okostelefonra szabott (ingyenesen letölthető applikáció) virtuális játékkal. A „süniszüret” egy múzeumi séta is egyben, melynek során mélyebben megismerheted a Múzeumok Őszi Fesztiváljában résztvevő múzeumokat, és ha te vagy a legügyesebb "szüretelő", elnyerheted meglepetés ajándékunkat is.
A Beregi Múzeum is csatlakozott a süniszürethez: próbáld ki, játssz velünk!
Részletek a helyszínen!
Zoárd-napi Sokadalom 2017
Vásárosnaményban idén is megtartották a Zoárd-napi Sokadalmat. Természetesen a Beregi Múzeum sem hiányozhatott a rendezvényről: a Strandszezon és fürdődressz című kiállítással készültünk, ahol az érdeklődők régi fényképeken tekinthették meg, hogyan és milyen fürdődresszekben fürdőztek Vásárosnamény és környékének nemesi családjai (Tomcsányiak, Ujhelyiek, Mikeczek), valamint a múzeum saját felvételeiről láthatták a néhány évtizeddel ezelőtti ugornyai Tisza-parti életképeket. Aki kedvet kapott, maga is korabeli strandolóvá válhatott...
A múzeumi totó ebben az évben sem maradt el: aki figyelmesen végignézte a kiállítást, könnyedén ki tudta tölteni a 13 kérdésből álló tesztünket. A jól válaszolók között egy beregi keresztszemes hímzéssel díszített futót sorsoltunk ki, a nyertes idén Király Lilla, vásárosnaményi diák volt.
További képek a képre kattintva
Naményi időgép
2017. június 24-én, a Múzeumok Éjszakáján nyílt kiállításunk a Vásárosnamény fényképeken, egykor és most alcímet viseli. A fotók párhuzamosan mutatják be városunk múltbéli és jelenlegi utcaképeit, épületeit, fontos helyszíneit. Van, ahol szembetűnő a változás, máshol megállt az idő...
A kiállítás megtekinthető a nyár folyamán a Tomcsányi-kastély kiállítóterében.
"Biztos hatásáért a pénz visszafizetése mellett kezeskedtetik"
Június 25-én, a Múzeumok Éjszakáján nyílt új időszaki kiállítás a Beregi Múzeumban.
A megnyitón Varga János igazgató előadásban ismertette a múzeum kalendárium-gyűjteményéből válogatott hirdetéseket, amelyek között a XX. század elejétől a közepéig szerepelnek érdekes vagy megmosolyogtató reklámok.
Az érdeklődők olvashatnak beszélő drótról, radioaktív fogkrémről és rágásra is használható fogakról.
A kiállítás megtekinthető nyitvatartási időben
(Tomcsányi-kastély, Szabadság tér 26.)
Lehoczky Tivadar nyomában
A fenti címmel nyílt időszaki kiállítás a vásárosnaményi Beregi Múzeumban 2016. február 10-én.
A kiállításmegnyitón megjelent vendégeket Varga János múzeumigazgató, majd Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő köszöntötte. A tárlat bemutatja Lehoczky Tivadar - Bereg vármegye egykori kutatójának - életét és széles körben végzett munkásságát (régészet, néprajz, történettudomány).
A kiállítást dr. Csatáry György történész (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola) nyitotta meg, mely megtekinthető nyitvatartási időben a Tomcsányi-kastélyban.
A kiállítás megnyitóján készült képeket itt tekintheti meg.
A Beregi Múzeum 50 éve
múzeumtörténeti fotókiállítás
A vásárosnaményi Beregi Múzeum november 19-én ünnepelte működésének 50. évfordulóját. A Tomcsányi-kastélyban megrendezett ünnepség keretén belül Varga János igazgató múzeumtörténeti fotókiállítást nyitott meg a jeles jubileum alkalmából.
Az archív fotókon megelevenednek az elmúlt öt évtized legfontosabb eseményei és a múzeumi dolgozók mindennapjai.
A Beregi Múzeum egyházi emlékei
A fenti címmel nyílt időszaki kiállítás a Beregi Múzeumban 2015. szeptember 22-én. A tárlat az országos szintű Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódóan került megrendezésre, mely válogatást nyújt a múzeum gyűjteményének egyházi vonatkozású tárgyaiból, dokumentumaiból, fotóiból. A kiállítás bemutatja Bereg fontosabb felekezeteinek (református, római katolikus, zsidó) tárgyi, írásos és képi emlékeit.
címmel nyílt időszaki kiállítás a Beregi Múzeumban 2015. július 22-én.
.jpg)
A kiállítást bemutatta Molnár D. Erzsébet, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Lehoczky Tivadar Intézetének kutatója, a kiállítás szakmai anyagának összeállítója.
A deportálás borzalmait képekben és szövegben bemutató vándorkiállítás augusztus 9-ig tekinthető meg nyitvatartási időben, a Tomcsányi-kastélyban (Szabadság tér 26.).
Az előadással egybekötött kiállításmegnyitón a múzeumi raktárban helyet foglaló, a közönség által eddig nem látott kincsek kerültek bemutatásra.
a Múzeumok Éjszakáján.
Varga János múzeumigazgató köszöntője után a kiállítást megnyitotta
Nick Ferenc, a Magyar Kultúra Lovagja.

Beregi Keresztszemes Hímzés Napja – Tákos, 2014.július 5.
képek
Időszaki kiállítás nyílt május 12-én a Beregi Múzeumban Namény Fotótár – Képek a város történetéből címmel.
A Beregi Múzeum fotótárának anyagából összállított kiállítás megnyitóján Kissné Gráf Éva történész köszöntötte a megjelenteket és ez után a kiállítást megnyitotta Varga János múzeumigazgató.
A kiállítás megtekinthető nyitvatartási időben a Tomcsányi-kastélyban (Szabadság tér 26.).
Redőkben aláhulló allegória – Szegedi Attila kiállítása
Képkiállítás nyílt a Beregi Múzeum Tetőgalériájában (Tomcsányi-kastély, Szabadság tér 26.) Szegedi Attila festőművész képeiből március 27-én.
Köszöntőt mondott Varga János múzeumigazgató.
A kiállítást megnyitotta Szabó Károly Herman Lipót-díjas festőművész.
A kiállítás megtekinthető nyitvatartási időben, melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A II. Gergelyiugornyai Alkotótábor munkáiból nyílt kiállítás a Beregi Múzeum tetőgalériájában (Tomcsányi-kastély, Szabadság tér 26.). Köszöntőt mondott Varga János múzeumigazgató. A kiállítást megnyitotta dr. Cs. Tóth János művészeti író, a Pasztellfestők Egyesületének elnöke. A kiállítás megtekinthető nyitvatartási időben, melyre minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk.
.jpg)
.jpg)
.jpeg)
A Tomcsányi-kastélyban megrendezett kiállítást megnyitotta:
dr. P. Szalay Emőke habil. kandidátus, etnográfus-muzeológus.
2012. április 17-én nyílt meg Kopriva Attila munkácsi festőművész kiállítása a Tomcsányi-kastély Tetőgalériájában.
2012. 10. 17-én nyílt meg Baráth Sándor fafaragó, népi iparművész kiállítása Búcson (Szlovákia). A Beregi Múzeumban is bemutatott "Fából faragott beregi világ" című kiállítást ideiglenesen a búcsi Népviseletes Babák Házának közönsége tekitheti meg.

képzőművészeti kiállítása.
A tárlatot 2013 júniusáig tekinthették meg
a látogatók a Tomcsányi-kastély Tetőgalériájában.
2012. június 30-án nyílt meg a Beregi Múzeumban Schmidt Sándor fafaragó népi iparművész, a népművészet mestere retrospektív kiállítása.
Az I. Gergelyiugornyai Alkotótábor címmel.
Varga János, a Beregi Múzeum igazgatója köszöntötte a megjelenteket,
majd a kiállítást megnyitotta dr. Cs. Tóth János művészeti író,
a Pasztellfestők Egyesületének elnöke.
A kiállításmegnyitó alkalmával Laczkó-Szilágyi Imre A vásárosnaményi Tisza-híd című képét adományozta a Beregi Múzeumnak.
.jpg)


A család kenyere
Az aratástól a kenyérig – tárgyak emberközelben
A kenyér a magyar nyelvben az élet szimbóluma. Meghatározza egész életünket. Azt írja róla Végh Antal: „A kenyér az egyik legszebb magyar szó… az ételek között olyan, mint az imádságok között a Miatyánk”. Kenyér nélkül el sem tudjuk képzelni az életünket.
A Beregi Múzeum látványos új időszaki kiállításon mutatja be az aratás, gabonafeldolgozás és a kenyérsütés régi tárgyi eszközeit. Ezek közé tartozik például az egy fából kivájt 18. századi gabonatároló bodon, a kasza, a sarló, a cséphadaró, a Tarpán készült különleges lemezvékák, a komlóskorpa-szárító, a szakajtótálak és -kosarak, a dagasztóteknő, sütőlapát stb.
A kiállítást archív fotók színesítik a Beregi Múzeum gyűjteményéből, illusztrálva az egyes munkafolyamatokat, egyúttal betekintést nyújtva a ma emberének az aratástól a kenyérsütésig tartó hajdani mindennapokba.
A kiállítás koncepciója szerint a tárgyakat emberközelbe szeretnénk hozni: vagyis a látogatóktól nem vitrinekbe elzárva, síkban a fal mellé elhelyezve mutatjuk be az eszközöket, hanem a térben – „3D-ben” –, karnyújtásnyira (vagy még attól is közelebb), a közönség elé és köré, feje fölé kiállítva, fokozva a befogadói élményt. A tárgyak funkcióját rövid szövegek ismertetik, a vonatkozó fotóanyag digitális változata folyamatosan nézhető a kiállítótérben elhelyezett képernyőn.
A kiállításmegnyitón mozgóképes különlegességgel is szolgálunk: egy 1993-ban Gergelyiugornyán készült, a kenyérsütést bemutató filmet nézhetnek meg a vendégeink.
A kiállítást megnyitja dr. Cservenyák László etnográfus, a Szatmári Múzeum igazgatója.
A Beregi Múzeum a régi háztartásokban használt változatos üvegkollekcióját mutatta be a nagyközönségnek az időszaki kiállítótermében: lámpákat, tintatartókat, sörös-, boros-, pálinkáspoharakat és -üvegeket, szódásüvegeket és még számos egyéb gyönyörű tárgyat.



Beregi hímzések határon innen és túl

Beregi templomok
Lengyel katonai ezredkönyv
a Beregi Múzeumban
Helye: Vásárosnamény, Rákóczi út 13. szám alatti épületének előterében
A hónap műtárgyaként mutatja be a múzeum történeti gyűjteményének egyik legértékesebb darabját, a lengyel ezredkönyvet.
Az impozáns kivitelű, páratlan ritkaság bemutatásával kívánjuk kifejezni együttérzésünket a lengyel néppel. Emlékezve a 70 éve történtekre és a kegyeleti megemlékezésre utazó lengyel vezetők tragédiájára.
A bőrkötéses, igen díszes veretekkel ellátott nagyméretű ezrednaplót 1940 tavaszán a II. világháborúban a szovjet csapatok mészárlása elől menekülő, átmenetileg Magyarországon tartózkodó lengyel katonai ezred hagyta véletlenül Csarodán.
Itt szállásolták el ugyanis a menekülő lengyel katonai ezredet. Egy részük a laktanyában, másik részük családoknál kapott helyet. Mintegy 4 hónapot töltöttek a faluban, amikor is megkapták a parancsot, hogy üldözőik elől biztonságos helyre, Nyugatra távozhatnak, ahol menedéket kapnak.
A különleges műtárgyat előre bejelentkezéssel
kedd, szerda és csütörtök napokon
10 óra és 15 óra között
2010. április 20-tól láthatják az érdeklődők.
Szoborba faragott beregi népélet
Baráth Sándor faszobrász munkái
Van már kis szék, csak lába kék',
Van már három, csak még egy kék"
– Székek a Beregi Múzeum gyűjteményéből
A kiállítást megnyitotta dr. Bodnár Zsuzsa főtanácsos-etnográfus (Sóstói Múzeumfalu) 2009. november 17-én.
Babavilág a múzeumban



2008. november 25-én nyílt meg A múlt öröksége c. időszaki kiállítás, amelynek az anyagát a Lónyay Menyhért Szakközép- és Szakképző Iskola diákja gyűjtötték össze, és készítették el. A kiállításban megtekinthetők a megye más középiskoláinak a tablói is.

2009. március 6-án 15 órakor megnyitjuk az Öntöttvas szobrocskák c. kiállítást, amely a Korompay család öntöttvas gyűjteményének 19-20. századi anyagából nyújt válogatást.
A kiállítást megnyitja dr. P. Szalay Emőke, a Déri Múzeum főmuzeológusa. A kiállítás anyagát bemutatja Pusztai László művészettörténész. Közreműködnek a Vásárosnaményi Városi Zeneiskola növendékei.
A kiállítás megtekinthető 2009. április 28-ig.
Bereg falvait ősidőktől fogva támogatták a helybeli birtokosok. Ez nagyban hozzájárult a térség fejlődéséhez. Ez a támogatói tevékenység – nagy örömünkre – kezd újjáéledni.